Hrúbky rôzných druhov podláh
Z hrúbky podlahy vyplýva viacero vlastností, resp. kritérií použitia. Čím je podlaha hrubšia, tým je ako celok stabilnejšia, tuhšia a spoje – kliky jednotlivých lamiel sú menej namáhané, čím sa dosahuje dlhšia životnosť podlahy. Ďalším dôležitým aspektom je že hrubšia podlaha je menej náročná na rovný podklad, ale pri podlahovom vykurovaní je to zase nevýhoda, nakoľko vzniká väčsí tepelný odpor… Voľba správnej hrúbky podlahy súvisi s množstvom aspektov, ale všeobecne sa dá povedať, že hrubšia podlaha je kvalitnejšia.
Vzhľadom k najčastejšiemu použitiu drevo vláknitej HDF dosky ako nosiča – nosnej dosky laminátové podlahy a klikovému spájaniu sa laminátové podlahy vyrábaju v 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12 mm hrúbke. Kvalita použitej HDF dosky vplýva na celý rad ďalších vlastnosti podlahy, napr. vodeodolnosť, životnosť, pevnosť klikového spoja a tď.
Rozlišujeme celovinylové podlahy, ktoré sa vyrábajú v hrúbke od 1,5 mm do 5, resp. 5,5 mm. Pri celovinylových podlahách závisí, či jednotlivé lamely sa spájajú za pomoci kliku, alebo sa navzájom nespájajú, ale sa lepia o podklad. Lepené dielce tým, že neobsahujú klik môžu byť veľmi tenké 1,5 – 2 mm. “Klikové celovinyly” bývajú hrubšie 2,5 – 5,5 mm.
Vinylová podlaha na HDF doske je kategória, ktorá podobne ako klasické laminátové podlahy majú vyššie hrúbky. Najčastejšie 8-10 mm. Samotný vinyl je veľmi tenký a tvorí len tzv. nášľapnú vrstvu podlahy.
Korkové podlahy – rovnako ako podlahy vinylové sa vyrábajú v prevedí “celo” korok, alebo kvôli spevneniu a nižším nárokom na úpravu podkladu ako korok na HDF doske. Druhé spomínané sú v našej ponuke zastúpené výrazne častejšie a to hlavne kvôli viacerým výhodam takéhoto riešenia. Korková podlaha na HDF doske je pevnejšia, umožnuje spájať jednotlivé lamely klikovým systémom a hlavne vďaka tenšej nášlapnej korkovej vrstve, je podlaha odolnejšia na poškodenia, ako sú škrábance a pod. Takáto podlaha má často integrovanú podložku, ktorá je tiež z korku. Keď sa to všetko spočíta má korková podlaha až 10 mm.
Drevené podlahy sa robia ako masivné, z jednej homogennej dreviny, alebo 2, resp. 3-vrstvové. Prevláda dopyt po vrstvených drevených podlahách a to z viacerých výhod z toho vyplývajúcich. Rozdielna konštrukcia a tiež rozdielnosť použitej dreviny sa prejavuje aj na výslednej hrúbke podlahy. Pri 2, resp. 3-vrstvých podlahách býva hrúbka 13-14-16 mm, pri masívnych podlahách zväčša aj viac, 15-22 mm.
Drevené dýhové podlahy patria k špeciálnej kategórií podláh. Spájajú výhody prírodných drevených podláh a výhody praktického aspektu laminátových podláh. Možme ich tiež oznažiť ako drevo na HDF doske, pretože konštručne sa jedná o rovnaký princíp ako pri vinyle, resp. korku na HDF-ke. Dýhové podlahy sa vyrábajú v hrúbke 7-8-12-15 mm.